ÇATI VE ÇATI SİSTEMLERİ NEDİR?

Çatı binayı en üstten sınırlayan ve iç ortamı dış atmosfer koşullarından ayıran bir yapı kabuğudur.

Sırasıyla; Taşıyıcı, Buhar kesici, Isı yalıtım, Su yalıtım, Havalandırma katmanları ve Çatı kaplama malzemeleri ile oluşturulan eksiksiz sisteme Çatı Sistemi denmektedir.

Çatı sisteminin işlevi: Yağmur, kar, dolu, don, gece-gündüz sıcaklık farkları, IR ve UV radyasyonu, rüzgâr, dış kaynaklı sesler vb. dış koşulların etkisi altında, iç ortamda istenilen düzeyde ısısal, görsel, akustik konfor, güvenlik vb. kullanıcı gereksinmelerini karşılamak ve yapı ile kullanıcı sağlığını korumaktır.

SOĞUK VE SICAK ÇATI SİSTEMLERİ

Kışın ısı kayıplarını, yazın ısı kazançlarını önlemek, yakıt tüketimi ve enerji giderlerini azaltmak, iç ortam ve iç yüzey sıcaklıklarını dengeleyerek terleme, küflenme, sıvaların kabarması, boyaların dökülmesi vb.. hasarları önlemek, iç ortam ısısal konfor koşullarını sağlamak için Çatı sistemi içinde ısı yalıtım katmanları kullanılır.

Eğimli çatılarda çatı sistemi, ısı yalıtım malzemesinin çatı içinde kullanıldığı yere bağlı olarak, SOĞUK ve SICAK çatılar olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Soğuk çatılarda ısı yalıtımı tavan-döşeme üzerinde yer alır. Bu tip çatılarda, çatı arası kullanılmaz.

Sıcak çatılarda ise ısı yalıtım malzemesi, eğimi oluşturan çatı konstrüksiyon bileşeni ile birlikte yer alır (örneğin ahşap konstrüksiyonlu çatılarda ısı yalıtım malzemesi merteklerin üstünde, arasında veya altında). Bu tip çatılarda çatı arası yaşam alanı olarak kullanılabilir.

Soğuk ve Sıcak Çatı Sistemlerindeki Katmanlar:

  • Kaplama katmanı
  • Havalandırma boşluğu
  • Su yalıtım katmanı
  • Isı yalıtım katmanı
  • Buhar kesme / dengeleme katmanı
  • Taşıyıcı katman